مجله تخصصی معماری میترا دیزاین

طراحی عملکردی در مهندسی سازه‎ و تاثیر آن بر طراحی معماری

طراحی عملکردی در مهندسی سازه‎ و تاثیر آن بر طراحی معماری
هرآنچه در دنیا وجود دارد، دارای سازه‏ است. از قرون وسطی تاکنون، همواره معماران و سازندگان راهکارها، شیوه‏ ها و مصالح جدیدی را برای اجرای ساختمان‏ ها و ترکیب سازه با معماری به منظور رسیدن به راه ‏حل ‏های بدیع و نو اختراع کرده ‏اند.
مقاله های بیشتر از سازه و تاسیسات

هرآنچه در دنیا وجود دارد، دارای سازه‏ است. از قرون وسطی تاکنون، همواره معماران و سازندگان راهکارها، شیوه‏ ها و مصالح جدیدی را برای اجرای ساختمان‏ ها و ترکیب سازه با معماری به منظور رسیدن به راه ‏حل ‏های بدیع و نو اختراع کرده ‏اند. یک بخش غیرقابل تفکیک در طراحی معماری، درنظرگرفتن نوع پوشش فضا، پی‏ ها، دال‏ ها، ستون‏ ها و سقف‏ هاست. تلفیق معماری و سازه، ترکیبی است از هنر، ارزش ‏های زیبایی‎شناسی، تکنولوژی، مصالح و رفتار آنها، عملکرد و اجرا. طراحی سازه‏ای را می‎توان به عنوان فرآیندی از مرتب کردن مصالح در سه بعد فضا درنظرگرفت، به‎طوری که بعضی از اهداف از قبل تعیین شده را در حداکثر کارآیی ممکن تامین نماید. بسیاری از افراد با عبارت " فرم از عملکرد پیروی می‏کند" آشنا هستند. همه افراد می‏توانند نوع سازه بکار رفته را در ارتباط با عملکرد مورد نظر آن در ساختمان‏ هایی مانند پل‏ ها، سدها، عملکردهای ورزشی، نیروگاه ‏ها، بیمارستان‏ ها، سیلوها و ... تشخیص دهند. اما هنگامی که فقط روش‏هایی که در آن نیازهای عملکردی تعیین کننده هنر مهندسی سازه‎اند، درنظرگرفته شود، نتایج قابل توجهی حاصل می‎شود. در این مقاله ابتدا عوامل موثر در طراحی سازه‎ای بررسی و تبیین شده و سپس تاثیر این عوامل بر عملکرد، زیبایی شناسی و فرم معماری مورد تجزیه و تحلیل قرار می‎گیرند.

 

برای دانلود فایل کامل PDF مقاله ی "طراحی عملکردی در مهندسی سازه‎ و تاثیر آن بر طراحی معماری" نوشته ی دکتر کتایون تقی زاده؛ اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir است.

تبلیغ با میترا رنک